Triedením odpadu ovplyvňujeme výšku poplatku za komunálny odpad
Odpad je našou každodennou súčasťou už od nepamäti, pretože denne konzumujeme jedlo, nápoje, umývame sa, niečo robíme (vytvárame), šatíme sa a pod.
Myšlienkou novely zákona o odpadoch v roku 2015 bolo to, aby SAMOSPRÁVY A DOMÁCNOSTI PLATILI LEN ZA VYTVORENÝ KOMUNÁLNY ODPAD, pretože TRIEDENÝ ODPAD (plast a tetrapaky, papier, sklo a elektroodpad, zber pneumatík a iné) bude HRADIŤ už len jeho VÝROBCA. Našou úlohou teda je „iba“ tieto odpady zbierať a správne vytriediť na ďalšie spracovanie.
OBEC ZA ODVOZ TRIEDENÉHO ODPADU TEDA NEPLATÍ!
Okrem toho majú všetky obce na Slovensku povinnosť triediť aj biologicky rozložiteľný odpad. Samosprávy majú dve možnosti. Obec môže buď nakúpiť hnedé nádoby a zvýšiť počet zvozov zberovou spoločnosťou alebo vybaviť 100 % domácností kompostérmi.
V spolupráci so spoločnosťou JRK Slovensko s.r.o., a jej pracovníkmi sme sa nedávno zaoberali možnosťami ako znížiť komunálny odpad v obciach. Zistili sme, že veľkú časť obsahu v našich nádobách by sme dokázali stále vytriediť, čim by sme znížili objem (váhu) odpadu a UŠETRILI RODINNÝ A OBECNÝ ROZPOČET OBCE.
Uvažujme spolu. Mobilný telefón má takmer každý z nás a platíme ho mesačne. Či je to paušál alebo kredit. Je to služba, ktorú využívame každý deň a sme povinný túto službu platiť. Takže koľko mesačne platíme za mobil, za elektriku, za plyn, za vodu, za auto alebo aj iné služby, ktoré využívame, závisí od našej realnej spotreby. Koľko však platíme za odpad mesačne? A prečo by to nemohlo byť menej?
Miera vytriedenia odpadov má priamy vplyv na výšku poplatku za komunálny odpad. Na záver ešte dodajme, že spomenutý nevytriedený, teda komunálny odpad, končieva väčšinou v spaľovniach podobných napríklad takej, akej sme v našej obci nedávno povedali všetci jednohlasné a jasné NIE.
BUĎME PRETO ZODPOVEDNEJŠÍ A TRIEĎME VIAC!