Zjednodušený pristup

Skip to main content

V tesnej blízkosti plánovanej spaľovne žijú bobry

Vo vodných zdrojoch v oblasti, kde hrozí vybudovanie spaľovne pri obci Janík, žije naozaj početná komunita bobrov. Ich hrádzu aj "drevospracovateľskú" činnosť sme si dnes boli na vlastné oči pozrieť. 

Galéria 

Téme záchrany vzácnych biotopov sme sa venovali spolu s odborníkmi, ktorí nás včera navštívili a prišli si miesto plánovanej spaľovne pozrieť. Naše pozvanie prijal predseda Komisie životného prostredia pre Košický samosprávny kraj Ladislav Rovinský. Už druhýkrát tento týždeň prišiel aj Michal Kravcik, nositeľ Goldman Environmental Prize. Ich návšteva pre nás veľmi veľa znamená a veľmi si ju vážime! Prebrali sme spolu možnosti nášho ďalšieho boja proti spaľovni odpadu a prisľúbili nám svoju pomoc. Podelili sa s nami o svoje bohaté skúsenosti z podobných aktivít, ktorých sa už zúčastnili a dodali nám odvahu a energiu do ďalších krokov, ktorými chceme celý tento nezmysel zastaviť. Veľmi by sme ocenili záujem aj ďalšej nositeľky Goldman Environmental Prize pani prezidentky Zuzana Čaputová. Považujeme za veľmi dôležité diskutovať o tom, prečo Ministerstvo životného prostredia SR na čele s Ján Budaj nevyžadovalo štúdiu EIA pri zmene zámeru spaľovať v tejto spaľovni 70% úplne iného odpadu ako bol pôvodný zámer na biomasu. Úradníci z Okresného úradu Košice - okolie, Odbor starostlivosti o životné prostredie, týmto stanoviskom v podstate tvrdia, že posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) nie je pre spaľovňu tuhého odpadu potrebné a to aj napriek tomu, že v bezprostrednom okolí (desiatky metrov) žije už spomenutá početná skupina bobrov. Nemenej dôležitým faktom však samozrejme zostáva to, že ešte bližšie ako bobry, sa od plánovanej spaľovne nachádza obec Janík.

Úradné hodiny

Pondelok

08:00 - 15:30

Utorok

08:00 - 15:30

Streda

08:00 - 18:00

Štvrtok

NESTRÁNKOVÝ DEŇ

Piatok

08:00 - 12:00

Kontakty

Sekretariát

Tel. 055 / 464 72 01
Fax: 055 / 464 72 01

E-mail

Sekretariát: 
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Obecný úrad

Adresa

Obecný úrad Janík
Janík 135
044 05 Janík

IČO

00 32 4256

Toto webové sídlo www.obecjanik.sk spravuje Obec Janík a je spracované a naplnené v súlade s platnou legislatívou, podľa pravidiel prístupnosti webového sídla podľa prílohy č. 1 Výnosu o štandardoch pre IS VS (účinnosť 1.10.2008, vydaný vo Finančnom spravodajcovi MF SR č. 9/2008).